PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA OBNOVY HISTORICKÉHO PARKU V LEDNICKÝCH ROVNIACH.

Najrozsiahlejšou pamiatkou na území obce  s rozlohou 18,5 ha je prírodne krajinársky park, ktorý  zachytáva nielen históriu obce, ale aj vývoj záhradnej architektúry na Slovensku. Park dal vybudovať  koncom 18. storočia vtedajší majiteľ lednického panstva gróf Ján Gobert Aspremont Linden. Pri jeho budovaní záhradník Wenzel Wagner spoločne s Antonom Rochelom, botanikom a grófovým osobným lekárom, veľmi vkusne využili členitosť terénu, blízkosť rieky Ledničanky a Váhu. Sadovnícke kompozície pospájali spleťou cestičiek a vodotečí, ktoré doplnili odpočívadlami a drobnou záhradnou architektúrou. Pod ich rukami, v tej dobe vznikla perla medzi parkami v Hornom Uhorsku. Tento stav zachytáva Lӧsler János na mape z roku 1799. Po smrti Aspremonta mal park  ešte mnoho vlastníkov. Niektorí sa  príkladne starali, no boli aj takí, ktorým bol ľahostajný a jeho údržbu zanedbávali. To sa do značnej miery podpísalo aj na celkovom vzhľade parku.  Mnohé stavbičky, cesty a sochy zanikli, alebo sa z nich stali ruiny. Stromy a kry postupne odumreli, no nahradili ich ďalšie.

V súčasnosti je vlastníkom parku obec Lednické Rovne, ktorá sa už niekoľko rokov pokúša o jeho záchranu a prinavrátenie jeho vzhľadu podľa už spomínaného mapového podkladu. Obec si je vedomá toho, že každý neodborný zásah je krokom, ktorý sa nedá vrátiť späť. Z uvedeného dôvodu, a na základe požiadavky Krajského pamiatkového úradu Trenčín, bol realizovaný  architektonicko – historický výskumu celého parku. Následným krokom je spracovanie projektovej dokumentácie samotnej obnovy zelene a jednotlivých stavebných prvkov.

Vďaka pridelenej dotácii z Ministerstva kultúry SR  z programu - Obnovme si svoj dom  a vyčleneným finančným prostriedkom z rozpočtu obce sa v období rokov 2019 – 2021 spracovala rozsiahla projektová dokumentácia, ktorú vypracovala Obnova s.r.o. z Banskej Štiavnice. Dotácia z Ministerstva kultúry SR bola použitá na časť dokumentácie, ktorá je zameraná na obnovu historickej parkovej a záhradnej zelene. Jej súčasťou je podrobná inventarizácia drevín, návrhy výrubov podľa  naliehavosti a zdravotného stavu  drevín, sadové úpravy – výsadby stromov a krovín. Neoddeliteľnou súčasťou je aj ochrana drevín pri stavebnej činnosti. Ďalšia časť projektovej dokumentácie je zameraná na stavebné prvky ako napríklad  chodníky, osvetlenie, kamerový systém, obnovu veže starého kostola a konzerváciu  muriva , opravu oplotenia, obnovu drobnej záhradnej architektúry, či mobiliáru.

Pevne veríme, že v ďalšom období sa nám podarí časť projektovej dokumentácie pretaviť do reálnej podoby a zlepšiť stav tejto významnej kultúrnej pamiatky zachytávajúcej vývoj záhradnej architektúry u nás na Slovensku.

logo MKSR

Projektová dokumentácia obnovy historického parku v Lednických Rovniach – projektová dokumentácia na obnovu historickej parkovej a záhradnej zelene bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

dnes, pondelok 10. 5. 2021
jasná obloha 22 °C 7 °C