PCR TESTOVANIE UŽ AJ V PÚCHOVE: OD UTORKA 23. FEBRUÁRA BUDE DOSTUPNÉ AJ V „PÚCHOVSKEJ JAŠTERKE“

oznamprečítajte si oznam

PCR TESTOVANIE UŽ AJ V PÚCHOVE: OD UTORKA 23. FEBRUÁRA BUDE DOSTUPNÉ AJ V „PÚCHOVSKEJ JAŠTERKE“

Mesto Púchov v spolupráci so spoločnosťou Retro World, s. r. o. a ADP a. s., otvárajú nové mobilné odberové miesto v Púchove, ktoré zabezpečí testovanie RT-PCR testami v meste pre všetkých záujemcov. MOM bude uvedené do prevádzky od utorka, 23. februára 2021, situované v autobuse MHD – „Púchovská jašterka“. Autobus nájdete na parkovisku MŠK pri futbalovom štadióne, v prevádzke bude pravidelne dvakrát do týždňa v dopoludňajších hodinách. Prihlasovanie na testovanie RT-PCR i RT-PCR KLOKTANIE už je možné prostredníctvom príslušných webových stránok.

Púchovčania ale i občania z okolitých obcí či miest už nebudú musieť cestovať desiatky kilometrov kvôli testovaniu RT-PCR testami. V meste Púchov od utorka,
23. februára 2021, otvára Mesto Púchov v spolupráci so spoločnosťou Retro World s.r.o. a Autobusovou dopravou Púchov a.s.,
mobilné odberové miesto (MOM) na testovanie RT-PCR testami, dostupné pre všetkých záujemcov vždy v utorok a piatok, v dopoludňajších hodinách od 8:30 hod. do 10:30 hod.

MOM bude situované v autobuse MHD – „Púchovská jašterka“, ktorý nájdete na parkovisku MŠK pri futbalovom štadióne (blízko závodu Makyta Púchov), na Ulici Športovcov, 020 01 Púchov (pre presnosť uvádzame aj súradnice GPS: 49.118411, 18.319172). Prevádzkovateľ Retro World s.r.o. klasifikuje predmetné MOM ako KORONA DRIVE THRU & KORONA WALK.

Denná kapacita MOM je vyhradená na 15, 30 a 100 odberov, podľa povahy RT-PCR testu. Stanovená kapacita sa však môže navýšiť v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie v okrese Púchove.

Dostupné okrem klasických RT-PCR testov (ster nazofaryngu a orofaryngu) bude aj testovanie RT-PCR KLOKTANIE.

„Veľmi ma teší, že sa podarilo zabezpečiť PCR testovanie aj v našom meste, pretože doposiaľ všetci občania z okresu Púchov museli cestovať za týmto účelom do Považskej Bystrice, Ilavy, prípadne Trenčína. Určite táto možnosť zníži finančné náklady na cestovanie, samozrejme zníži sa mobilita občanov, ktorí môžu byť už nakazení koronavírusom, a takisto občania ušetria aj svoj drahocenný čas, ktorý strávili cestovaním do okolitých miest. Ďakujem touto cestou spoločnosti Audotbusová doprava Púchov, a. s., ako aj spoločnosti Retro World s. r. o., za ich pomoc pre nás všetkých. Verím, že túto možnosť ocenia ako občania nášho mesta, tak i celého okresu,“ približuje primátorka Katarína Heneková.

Uvádzame prehľadne možnosti kedy a prostredníctvom akého webu sa môžete objednať na konkrétny test:

Odberové hodiny pre indikovaných cez eZdravie (čiže registrovaných cez www.korona.gov.sk, na vyšetrenie určených všeobecným lekárom alebo Regionálny úradom verejného zdravotníctva):

- utorok 8:30 - 10:10

- piatok 8:30 - 10:10

- celkom 100 odberov

Odberové hodiny pre samoplatcov (PCR ster nazofaryngu a orofaryngu) prostredníctvom www.lab.online:

- utorok 8:30 - 10:00

- piatok 8:30 - 10:00

- celkom 30 odberov

- cena: 50 eur

Odberové hodiny pre samoplatcov (PCR KLOKTANIE) prostredníctvom www.lab.online:

- utorok 10:00 - 10:30

- piatok 10:00 - 10:30

- celkom 15 odberov

- cena: 59 eur

O PCR TESTE A VÍRUSE SARS-COV-2:

Koronavírus SARS-CoV-2 RNA je vyšetrenie realizované Real-Time PCR (polymerázová reťazová reakcia), ktorá v reálnom čase detekuje prítomnosť genetickej informácie vírusu SARS-CoV-2, teda prítomnosť špecifickej vírusovej RNA (10 a menej genómu ekvivalentných kópií). PCR test má oproti antigénovému testu presnejší a širší záchyt. Test odporúča aj Úrad verejného zdravotníctva SR a WHO.

KLOKTACIE PCR TESTY:

Kloktanie ako spôsob získania biologického materiálu je porovnateľné s výterom z nosohltana a hrdla. Odobraté vzorky sa vyhodnocujú na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 pomocou bežne dostupných postupov ako pri vyšetrení z výteru. Izolujú sa nukleové kyseliny a pomocou RT-PCR sa zistí prítomnosť alebo neprítomnosť vírusu, ktorý v transportnom médiu zostáva vitálny.

Výplach ústnej dutiny a hltana kloktaním je veľmi spoľahlivý spôsob samoodberu vzorky. Podľa dostupných údajov sa výsledky štatisticky nelíšia a je funkčne porovnateľný s výterom.

Test je vhodný od veku 10 rokov (za predpokladu, že dieťa dokáže vykonať úkon kloktania).

Zdroj: www.lab.online

Vytvorené: 19. 2. 2021